Українська Православна Церква Київського Патриархату
Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая Запоріжжя

Апостол Іоан Богослов

Іван Богослов (Іван син Зеведеїв, івр. ????? — Йоханан) — апостол, християнський святий, проповідник, автор декількох творів Нового Заповіту. Його ім'я означає "Бог—щедрий у благодаті "

Іван за деякими даними був родичем Ісуса Христа, молодшим братом св. Якова Заведеєва, наймолодшим з апостолів і, як він сам казав, «учнем, якого любить Ісус» (Від_Івана 20:21 Обернувся Петро, та й ось бачить, що за ним слідкома йде той учень, якого любив Ісус, який на вечері до лоня Йому був схилився й спитав: Хто, Господи, видасть Тебе?). Написав Євангеліє, три послання (1-е Івана, 2-е Івана, 3-е Івана) і єдину новозавітню пророчу книгу Об'явлення (Одкровення).

Іван Богослов був єдиним із 12 Христових апостолів, який помер природною смертю (100—го року після народження Христа у віці 94 років). Св. Епіфаній оповідав, що коли Іван постарів і так ослаб, що вже не міг проповідувати, то наказував своїм учням нести себе на збори вірних, де щоразу повторював такі слова: «Мої дітоньки, любіть один одного». А коли вони запитали його, чому він завжди повторює одні і ті ж слова, апостол відповів: «Бо це слово Господнє, і якщо ви виконаєте його, то цього буде досить».

21 травня (8 травня за старим стилем) Православна Церква святкує день пам'яті Улюбленого Учня Ісуса Христа, Св. Івана Богослова, тому що впродовж багатьох років існувала традиція у цей день відвідувати домовину святого неподалік м. Ефеса. Існують твердження, що він був на місці, де в VI столітті н. е. побудував величний Храм Св. Івана Богослова Св. Імператор Юстиніан, він також побудував Собор Св. Софії в Константинополі. Нині руїни цього Храму знаходяться в містечку Селчук у Туреччині. Існує повір'я про те, що кожного року в цей день з домовини виходив дрібний порошок, який використовувався для лікування.

В Новому Заповіті зазначено, що Іван був сином рибалки Заведея. Св. Миколай Велиміровіч (Сербський) "В пролозі до Охріду" написав, що його мати була Саломія, донька Праведного Йосипа Обручника, охоронця Богородиці та Ісуса. Таким чином, Іван міг бути названим племінником Господа і мати родинні стосунки з ним до початку Свого служіння Месії. За біблійною легендою, коли Господь покликав його, Іван покинув родину і разом з братом Яковом пішов за Христом. З того часу і до кінця Господнього земного служіння Св. Іван не покидав Його. Разом з Петром та Яковом він був присутнім під час воскресіння дочки Яїра, а також при Переображенні Господньому.

Коли всі Апостоли покинули Господа у Його Страстях, Іван залишився і стояв разом з Матір'ю Ісуса під Хрестом. Він служив і оберігав її до Успіння, після чого зі своїм учнем Прохором проповідував у Малій Азії. Працював і жив переважно в м. Ефесі.

Проповіді Св. Івана привели багатьох до віри у Христа, що мало негативні наслідки для язичництва. За це язичники зв'язали його і відправили до Риму на суд перед імператором Доміціаном, який засудив його на муки та бичування. Та ані отрута, яку його примусили пити, ані кипучий єлей, в який його кинули, Іванові не зашкодили. Імператор вважаючи його безсмертним, вислав на довічне заслання на острів Патмос. Святий Іван продовжував там апостольську працю і привів багатьох до Християнської віри. Крім того, він написав Євангеліє від Івана(за яке він названий «Богословом»), Послання та Книгу Откровення. Монастир Іоанна Богослова та Печера Апокаліпсиса на острові Патмос є одними з найбільших православних святинь і внесені до переліку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Пізніше імператор Нерва звільнив в'язнів і Іван повернувся до Ефеса, де прожив ще багато років, утверджуючи розпочату працю. Є свідчення про те, що він помер у віці понад 100 років. Св. Іван постійно повторював проповідь: «Браття любімо один одного!» Ця тема постійно повторюється в його писаннях.

За біблійними оповідями, Іван попросив учнів віднести його за місто Єфес і поховати в домовині у формі Хреста. Коли він ліг у домовину, попросив учнів накрити його землею. Учні поцілували вчителя зі сльозами на очах, але не хотіли бути йому непокірними. Покрили його обличчя полотном, а потім вкрили землею. Коли ж на похорон прийшли інші учні, вони хотіли побачити Апостола, але, відкривши домовину, побачили її порожньою. Відтоді День Його Упокоєння іноді називають Днем його Переселення з землі на Небо.

На іконах апостола зображують з орлом, що символізує високий політ богословської думки святого. 

 

За матеріалами Вікіпедії

Духовне читання :

Розклад Богослужінь

Ранкові

Будні - 8:00
Неділя - 8:00 і 10:00
Свята - 9:00

Вечірні

Щодня - 17:00


Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая

Запоріжжя, проспект Ювілейний, 1

Тел:   067 74-21-622

  Написати листа