Українська Православна Церква Київського Патриархату
Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая Запоріжжя

Через віру отримайте благодать Божу

Проповідь настоятеля церкви Святого Миколая  о. Володимира Гошовського у неділю про оздоровлення сліпця 

Во ім‘я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Христос Воскрес!

Всі ми пам’ятаємо чорно-білий телевізор. У когось він, може, ще і досі є. Але більшість користується кольоровими, бо приємніше бачити все так, як є в природі. 

Багато людей зберігає фотоальбоми з чорно-білими фотографіями, деяким фото уже понад сто років. Але нині ми віддаємо перевагу вже тільки кольоровим фото, і бачимо, що це краще. 

Ми можемо уявити собі життя людей, коли не було ні відео, ні фотографій, були тільки якісь фрески і портрети. І на цих портретах були кольори. 

Та якщо світло не падає на колір,  кольору не видно. Якщо світло не потрапить на фотоплівку, не буде фотографії. Якщо не буде світла у кінескопі – ніякого зображення не буде. 

І коли світло світить на природу, на нас, ми визначаємо, якого все кольору і сприймаємо цей світ. Та як тільки світла не стане, ми зможемо сприймати все лише на дотик, а  побачити не зможемо. 

Ми знаємо, з чого все зроблено: з каменю, дерева, металу. Ми бачимо, що це метал, але які у ньому компоненти, які матеріали, хімічні елементи? Не знаємо. І тут питання світла. Коли через світло пізнаємо всю природу, все ми пізнаємо. Ось що є світло.

Ми приходимо в храм. Нас приводить до храму віра. І віра приводить нас до Бога. А Бог – це віра? Як ви думаєте? Ні. Бог є вічність. Ми говоримо, що Бог є найбільший  розум. Під час посту, на Літургії передосвячених дарів, священник проголошує: «Світло Христове просвітлює всіх». Тобто, розум, не віра – розум просвітлює всіх нас. 

І тому одна віра без розуму нічого не вартує. Віра веде до цілі. А наша ціль– це мудрість. Бо у мудрості знаходиться любов, а любов посилає нам благодать. Найбільша благодать – людина. І коли людина отримує від Бога все для життя, ми називаємо це благодаттю. Вона отримує благодать для життя: повітря, воду, через трави, рослини і тварин отримує все, що потрібно для життя. Благодать Божа через оцю природу дає можливість людині пізнавати Бога. Пізнавати розум, ту мудрість, на якій людина розвивається. 

Розумна людина є приємною. Та коли благодать не тільки у матеріальному вигляді, а й у духовному вигляді приходить до людини і осягає її серце і душу, - така людина втричі, і в десять, і більше разів є кращою ніж та, яка користується лише матеріальною благодаттю. І така людина є більш приємна. А благодать, яку Господь посилає, Він посилає через світло розуму. 

Сьогодні читається Євангеліє. Воно читається для того, щоб підсилити нашу віру. Але в цій Євангелії є також розум, блага звістка – це слово. Слово дає розум. Розум дає можливість творити діла. А віра без розуму не здатна творити діла. І віра без добрих діл є мертвою. А діла ми можемо робити тільки тоді, коли ми живі. Ви чули, щоб мертві щось творили? Тільки живі. Отже, віра мертвим не потрібна. 

Віра потрібна живим, а благодать, яка закладена через розум в кожну людину, - вічна. Ми сьогодні користуємося досягненнями науки, зробленими тими людьми, яких вже давно нема в живих. І коли ми використовуємо їх знання, нам віра вже не потрібна. Віра потрібна тоді, коли ми збираємося осягнути щось. А коли ми вже це осягнули – віра не потрібна. Коли ви посилаєте своїх дітей до школи, то ви вірите, що вони виростуть і стануть гарними митцями, вченими і т.д. Але коли вони здобули освіту, хто яку, і вони вже на фініші, ми бачимо, ким вони стали – і віра наша вже закінчилась, ми іншу віру шукаємо. 

Сьогодні, коли ми слухаємо Євангелію, то вона діє не на наші тілесні очі. Євангелія діє на наші очі духовні, тому що тільки духовні очі можуть побачити те, чого тілесні очі не бачать. І тому коли ми маємо тільки тілесні очі, ми будемо бачити, але можемо бути мерцями. А духовні очі відкривають для нас духовне розуміння.

І людина починає розуміти Євангелію. Людина через п’ять відчуттів: слух, смак, дотик, зір, нюх, - пізнає світ. Якщо людина втрачає зір, Бог так дає людині, що її інші почуття більше розвиваються. Як втрачає слух – зір більший і т.д. Так Бог дає людині благодать, щоб людина пристосовувалась до цього світу. А коли людина втрачає зір – людина втрачає благодать. 

У Запоріжжі може одна сота людей, які виконують заповідь четверту: пам’ятай день святий святкувати. А інші православні, або люди, що співчувають православ'ю? У них є обряди, традиції – вони все знають про православ’я. Тільки одного не знають: бути християнином і виконувати заповіді. Мало того, починають розмірковувати про загробне життя, хто спасеться, кого Бог воскресить останнього дня. І їм здається, що тільки їх, бо тільки вони православні. А оті католики, мусульмани, протестанти та інші – ні. 

Та Бог перше об’явився Адаму і Єві. І ті, хто від Адама і Єви, мають можливість осягнути Царство Боже. 

Православ’я – перша церква, церква для всього світу, для всіх народів. І тому Ісус Христос приходить не до дітей Авраамових, а до дітей Адама і Єви. Але не до дітей мавпи. І він жертвує собою як людина, і благодать дає нам як Бог, і цим ми живемо сьогодні. 

Але настільки в нас багато гріха, що очі у нас засліплені. І в ті очі плюй – не плюй, грязиво міси – не помагає! Бо коли серце кам’яне, то хоч мікроскопи чіпляй на очі, а людина не буде бачити. Бо треба мати розумові очі. І розум Господній і віра відіграють неабияке значення. 

Але ми повинні зрозуміти, що багато є релігій, і сьогодні Папа Римський на Літургії також говорить: «І вас, усіх православних християн...», а патріарх Вселенський Варфоломій завжди говорить: «Ми є кафолічеська церква (католицька церква)». Бо так розділилися. Бо розділилася церква на східну і західну, православну і католицьку. Знаєте чому? Бо сліпота настала у керівників церкви. Але ця сліпота і в православ’ї є, коли церква заполітизована і виконує не волю Божу, а волю керівників держави. Так само і на заході церква була закріплена і якісь паростки відходили і виходили секти християнські. 

Якщо взятися оцінювати мораль, то її найбільше в православ’ї. Навіть самі католики говорять, що з усіх церков православ’я є найкращим для спасіння людини. Під час війни католицька церква створювала для православних школи з підготовки священників, щоб підтримувати православну віру. 

І коли ми бачимо ікону православну, то коли є любов і віра, то вже і в католицьких храмах є не тільки розп’яття і скульптури, а вже й ікони повертаються. Любов є обєднуючою. 

У сьогоднішній Євангелії коли приходить благодать, то треба доказати, звідки ця благодать. Якщо ця благодать від Ісуса Сина Божого в суботу – це не дійсна благодать. А якщо благодать від іудеїв – це нормально, якщо від самарян – уже не сприймається. Якщо ви хрестилися в Московському патріархаті – це добре, а в Київському – це погано. І т.д.

Але людина повинна вірити. Коли людина має правильну віру, то через цю віру отримує світло розуму і благодать Христову. 

Амінь. 

Христос Воскрес. 

 

Розклад Богослужінь

Ранкові

Будні - 8:00
Неділя - 8:00 і 10:00
Свята - 9:00

Вечірні

Щодня - 17:00


Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая

Запоріжжя, проспект Ювілейний, 1

Тел:   067 74-21-622

  Написати листа