Українська Православна Церква Київського Патриархату
Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая Запоріжжя

Десять заповідей Божих. Заповідь четверта

Святитель Микола Сербський

Четверта заповідь 

Шість днів працюй і роби всілякі справи свої, а сьомий є днем відпочину, який присвяти Господу Богові твоєму

 

Це означає: протягом шести днів творив Господь світ, а на сьомий спочив від справ Своїх. Шість днів розташовані у часі, і тому вони перехідні і неспокійні, а сьомий належить вічності, тому він неперехідний і спокійний. Створення світу – це прояв Бога у часі, але це не означає, що Він перестав бути у цей час у Вічності. «Таємниця ця велика є», і про неї не пристало говорити метушливо. Вона вимагає молитви і благоговіння. Тому тайна ця доступна не всякому, а лише Божим вибранникам. Вибранники Божі тілом знаходяться у часі, духом же своїм перебувають у Світлі Неприступному, в якому вічність, мир і блаженство. 

А тобі, брате, корисно трудитися, а після справ корисно відпочити. Корисно трудитися, тому що Бог благословив працю, корисно відпочивати, тому що Бог благословив відпочинок після праці. Праця твоя нехай буде творчістю, бо ж ти дитя Творця, тому не руйнуй, а твори!

Розглядай свій труд як співпрацю з Богом. І тоді ти не будеш творити зла, але добро. Перш ніж починати справу, подумай: чи благословив би тебе Бог на цю роботу, чи ні? Тому найголовніше – пам’ятати, що всі справи творить Господь, ми ж лише помічники Його. І якщо справа, яку ми починаємо, благословенна, то ми повинні виконати її, не шкодуючи сил. Твоє серце і легені працюють день і ніч, і не втомлюються. Чому ж не можуть попрацювати твої руки? І нирки твої працюють без відпочинку день і ніч. Чому ж і мозок твій не може потрудитися?

В одному місті жив багатий купець з трьома синами. Був він торговцем працелюбним, і трудами своїми нажив велике майно. Коли ж його питали, навіщо йому стільки добра і стільки турбот, він відповідав: «Турботи мої лиш про те, щоб сини мої були забезпечені, і щоб вони  не мали таких турбот, які мав їх батько». Почувши це, сини його стали настільки лінивими, що покинули всіляку діяльність, а після смерті батька почали тратити зібране майно. Захотілось душі батьковій подивитися з того світу, як живуть його любі сини без турбот і клопотів. Бог дозволив цій душі сходити у рідне місто. Ось приходить душа батькова додому і стукає у ворота, але відкриває якийсь незнайомий чоловік. Тоді запитав купець про своїх синів, і розповіли йому, що сини його на каторзі. Ледача звичка проводити час у пиятиці і розвагах спочатку довела їх до непотребу, а потім призвела до остаточного банкрутства дому і погибелі. Гірко зітхнув батько і сказав: «Я думав, що влаштував рай для своїх дітей, а між тим я сам відправив їх у пекло». І ходив по всьому місту збожеволілий батько, звертаючись до всіх батьків: «Не будьте,  люди, такими, яким був я. Через сліпу любов до своїх дітей я власноруч відправив їх в геєну вогняну. Не залишайте, браття, дітям ніякого майна. Навчіть їх працювати і це залиште їм у спадок. Все інше багатство роздайте сиротам перед своєю смертю. Нема нічого небезпечнішого і згубного для душі, ніж залишити дітям у спадок велике майно. Будьте впевнені, що багатому спадку найбільше радіє диявол, а не Ангел-хоронитель. Тому, що диявол найлегше і найшвидше ловить людей через багатство».

Тому трудись і навчи своїх дітей трудитися. А коли працюєш, не дивись на працю лише як на засіб збагачення. Вбачай в своїй роботі красу і насолоду, яку дарує труд як благословення Боже. Знай, що ти принижуєш це благословення, якщо шукаєш лише матеріального зиску від праці. Така праця, позбавлена благословення, не йде нам на користь, та й вигоди жодної не приносить. 

На сьомий же день відпочивай! Як відпочивати? Знай, що відпочинок тільки від Бога і в Богові. Ніде більше праведного відпочинку не знайти у цьому світі. Бо світ цей неспокійний, як вир. Присвяти спокій сьомого дня виключно Богові, і тоді зможеш воістину відпочити і сповнитися новими силами. 

У сьомий день думай про Бога, говори про Бога, читай про Бога, слухай про Бога і молись Богові.

Один безбожник не шанував заповідь Божу про святкування недільного дня і продовжував суботню працю і в неділю. У недільний день, у той час, коли все село відпочивало, він працював у полі зі своєю худобою, якій також не давав спочинку. У середу наступної неділі він цілковито знесилів, і худоба його також вибилась із сил. І тепер, коли все село працювало в полі, він лежав вдома знеможений, у відчаї і озлобленості. Брати, не беріть прикладу цього безбожника, щоб не згубити свої сили, і здоров’я, і душу. Тому шість днів працюйте з Богом для себе з любов’ю і насолодою, старанністю і шанобливістю, а сьомий день цілковито присвятіть Богові. Істинно кажу вам із свого досвіду, що правильна праця і правильне святкування неділі одухотворяють людину, омолоджують її і сповнюють сили після виконаних трудів. 

 

Розклад Богослужінь

Ранкові

Будні - 8:00
Неділя - 8:00 і 10:00
Свята - 9:00

Вечірні

Щодня - 17:00


Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая

Запоріжжя, проспект Ювілейний, 1

Тел:   067 74-21-622

  Написати листа