Українська Православна Церква Київського Патриархату
Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая Запоріжжя

Десять заповідей Божих. Заповідь перша

Святитель Миколай Сербський

Перша Заповідь

Я є Господь Бог твій і нема інших богів, крім Мене.

Це означає: єдиний Бог, і нема інших богів, крім Нього Єдиного. Він Всевишній, Всемогутній, Всемудрий і Вседобрий Бог. Від Нього походить усе творіння Ним воно живе і до Нього повернеться. Він є Святий, Кріпкий і Безсмертний Бог Незмінний, мирний, безпочатковий і безконечний.

 

Він не має жодної потреби чи невдоволення. До нього сходять усі незчисленні світила і рухаються довкола Нього. Він же серед них, як нерухома вісь в колесі. Вісь тримає, а колесо крутиться. В Богові вся сила, і немає сили поза Богом. І сила світла, і води, і повітря, і каменя є силою Божою. Сила, завдяки якій мураха повзає, і риба плаває, і птах літає, є силою Божою. Сила, яка змушує насіння рости, траву – дихати і людину – жити, є сила Божа. Вся сила є власністю Божою, і всяке творіння отримує свою силу від Бога. Бог всякому дає, скільки Він хоче, і забирає назад, коли хоче. Тому, коли  шукаєш сили, шукай її тільки у Бога, тому що Бог є джерелом Живої і Великої сили, і крім Нього, немає іншого джерела.  

 

В Богові вся мудрість, і нема ні мудрості, ні найменшого знання поза Богом. Все, що створене, створене Богом, і у всяке творіння Бог вклав дещицю від Своєї мудрості. Тому, брате, щоб не погрішити перед Богом, не думай, що Бог дав мудрості лише людині. Мудрість має і кінь, і бджола, і муха, і ластівка, і лелека, і дерево, і камінь, і вода, і повітря, і вогонь, і вітер. В усьому перебуває Премудрість Божа, і ніщо не мого б існувати без неї. Тому, коли шукаєш мудрості, шукай її лише у Бога, бо тільки Бог є джерелом Живої і Великої Премудрості, і крім Нього, немає іншого джерела.

 

В Богові вся доброта. Тому і Христос сказав: «Ніхто не добрий, крім одного Бога». Його доброта полягає в Його милості, довготерпінні і прощенні грішників. Свою доброту Бог вклав у всяке творіння. Тому всяке творіння Боже має Божу доброту. Так, навіть диявол має її, саме завдяки їй він бажає собі добра, а не зла. Але через дурість свою хоче злом досягти добра, тобто думає, що, роблячи зло усім Божим творінням, він може для себе зробити добро.

О, якою ж великою є доброта Божа, розлита у всякому творінні Божому: в камені, в рослинах, у тваринах, у вогні, в воді, в повітрі, у вітрі. Вся вона отримана від Бога Безпочаткового і Невичерпного і Великого Джерела всіляких чеснот. І коли шукаєш зрости у чеснотах, не шукай їх ніде, крім Бога. Лише Він має потрібне тобі в достатку. Тому і заповідає нам Господь: «Не можете мати інших богів, крім Мене».

 

Та й навіщо тобі другі боги, якщо твій Бог Господь Вседержитель? Якщо ти маєш двох богів, знай, що один з них – диявол. А ти ж не можеш служити і Богові, і дияволу, так само, як не може один віл орати два поля одночасно, і не може одна свіча горіти в двох оселях одночасно. Не потрібні волові два господарі, бо розтерзають його. Не потрібно двох сонць лісові, бо згорить він. Не потрібні мурасі дві краплі води, бо потоне в них. Не потрібні дитині дві матері, бо залишиться вона без догляду. І тобі не потрібно мати два Боги, тому що будеш не багатшим, а біднішим. Тому що, чим більше богів, тим вони слабші. Якщо у тебе богів стільки ж, скільки людей, боги твої будуть слабшими від людей, і якщо маєш їх стільки скільки мурах, то будуть вони такі ж слабкі, як і мурахи. Тож май цих численних богів за ніщо, і, взявши віника,  вимети їх за поріг дому твого. Сам же залишайся з єдиним Господом твоїм Богом Саваофом, у котрого вся сила, вся мудрість і вся доброта неділима, невичерпна і безконечна. Його Єдиного шануй, Йому поклоняйся і Його бійся. А коли молишся, молись Йому так:

Господи, Боже мій! Ти володієш незліченною безліччю творінь, я ж творіння Твоє, не можу мати бога, крім Тебе Єдиного. Боже Милостивий! Прожени всі мої порожні думки і сни про інших богів. Очисти мою душу, освяти її і розшир, і поселись в ній, як Цар у Своїй палаті. Мене ж зміцни, навчи, виправ і онови, Єдиний Істинний, Тобі ж слава і подяка належить, що возвеличується над усіма хибними божествами, як висока гора над рівниною. Амінь.

 

 

 

Розклад Богослужінь

Ранкові

Будні - 8:00
Неділя - 8:00 і 10:00
Свята - 9:00

Вечірні

Щодня - 17:00


Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая

Запоріжжя, проспект Ювілейний, 1

Тел:   067 74-21-622

  Написати листа