Українська Православна Церква Київського Патриархату
Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая Запоріжжя

Десять заповідей Божих. Заповідь восьма

Святитель Микола Сербський 

Восьма заповідь. Не вкради

А це означає: не ображай брата свого нешанобливим ставленням до його майна. Не чини з ним так, як чинять лисиці і миші, якщо шануєш себе більше, ніж тварин. Лисиця краде, не знаючи закону про крадіжки, і миша підгризає комору, не знаючи, що завдає комусь шкоди. І лисиця, і миша знають лише свою потребу, але не  розуміють чужих збитків. Їм цього не дано знати, а тобі дано. Тому тобі не прощається те що миші і лисиці прощено. Твоя вигода повинна завжди стояти нижче від закону, і твоя користь не повинна завдавати збитків братові твоєму. 

Брате, тільки ті, хто не знає, зважуються на крадіжку, інакше кажучи, ті, хто не знає дві нижченаведені істини. 

Перша істина –  що людина не може вкрасти, і друга – що людина не може отримати вигоду через крадіжку. 

Як це можливо? – запитає багато хто з тих, хто не знає, і здивується. А ось як: наш Всесвіт має безліч очей. Він і справді весь начинений очима, наче сливове дерево білими квітами у час цвітіння. Певну кількість цих очей люди бачать і відчувають, але більшу кількість вони не бачать і навіть не здогадуються про їх існування. Насамперед, сонце є першим таким небесним оком, а також зорі. Але крім сонця і зірок є ще мільйони і мільйони багатооких духів, котрі, не стуляючи повік, дивляться, що робиться на кожному сантиметрі землі. Як же тоді може злодій вкрасти, щоб ніхто не бачив, щоб це не виявилося? Ти не можеш засунути руку в свою кишеню, щоб безліч свідків цього не побачили. Ще менше маєш можливостей засунути руку в чужу кишеню, щоб мільйони вищих сил не стривожились; і це є перша істина. 

Друга ж істина у тому, що людина не може отримати вигоду через крадіжку. Тому що яка ж це буде вигода, якщо стільки очей бачили і крадіжка все одно буде виявлена? Коли виявиться крадіжка і буде виявлений крадій, залишиться за ним ім’я «злодій» до самої смерті серед сусідів його. Є тисячі способів, якими сили небесні розвінчують злодія.

В одному арабському місті торгував неправедний торговець Ісмаїл. Щоразу зважуючи товар покупцям, він недоважував кілька грамів. За рахунок цього обману багатство його значно примножилось. Але діти його були хворими і він витрачав багато на лікарів і ліки. І чим більше він витрачав на лікування дітей, тим більше обманом здобував він знову від своїх покупців. Але те, що він крав у своїх покупців, все забирала хвороба його дітей. 

Одного разу, коли Ісмаїл був у своїй лавці і дуже переживав за своїх дітей, на мить відкрилося небо. Він підняв очі до неба і бачить, що там відбувається щось незвичайне. 

Ангели стоять довкола величезної ваги, на якій відміряються всі блага, які Бог дає людям. Дійшла черга до сім’ї Ісмаїла, і Ісмаїл бачить, як Ангели, подаючи здоров’я його дітям, клали на чашу здоров’я менше, ніж потрібно, а замість цього ставили гирю на вагу. Розгнівався Ісмаїл і хотів крикнути обурено і хотів крикнути обурено на Ангелів, але один з них повернувся до нього лицем і сказав: «Чого ж ти гніваєшся? Міра ця правильна. Ми кладемо твоїм дітям гирю, яка важить стільки, скільки ти крадеш у своїх покупців. І так творимо правду Божу». Ісмаїл був вражений відповіддю і почав гірко каятися в своєму тяжкому гріху. І став Ісмаїл відтоді не лише правильно зважувати, але й віддавати понад міру. А діти його виздоровіли. 

Ось так, браття, крадена річ завжди нагадує людині, що вона вкрадена і не його.

Один юнак вкрав годинника і носив його близько місяця. Після того, як минув місяць, він повернув годинника власнику, зізнався у своєму злочині і розповів йому про те, як щоразу, коли він діставав годинника з кишені і хотів дізнатися час, він чув вистукування: «Я не твій; ти – злодій».

Господь Бог знає, що крадіжка робить обох нещасливими. І того, хто вкрав, і того, у кого вкрали. І щоб люди, Його діти, не були нещасними, Премудрий Господь і дав цю заповідь: не вкради.

Дякуємо Тобі, Господи Боже, за цю заповідь, котра нам насправді потрібна заради миру і щастя нашого. Звели, Господи, вогню Твоєму, нехай спалить руки наші, коли ми будемо здійснювати крадіжку. Звели, Господи, зміям Твоїм, нехай обів’ються довкола ніг наших, коли ноги наші будуть іти на крадіжку. А найбільше молимося Тобі, Всемогутній, очисти серця наші від корисливих злодійських бажань і дух наш – від нечистих думок. Амінь. 

 

 

Розклад Богослужінь

Ранкові

Будні - 8:00
Неділя - 8:00 і 10:00
Свята - 9:00

Вечірні

Щодня - 17:00


Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая

Запоріжжя, проспект Ювілейний, 1

Тел:   067 74-21-622

  Написати листа