Українська Православна Церква Київського Патриархату
Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая Запоріжжя

Допомога жінкам, що постраждали від насильства

Допомога жінкам, що постраждали від сімейного насильства

Анна Тараненко,

магістр права, юрист

Право на сім’ю є одним з фундаментальних прав людини, його визнання та захист на міжнародному та національному рівнях закріплені у положеннях декларацій, конвенцій і конституцій держав. Стаття 32 Конституції України встановлює, що ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя, крім випадків, передбачених Конституцією України. Стаття 51 встановлює, що шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка. Кожен із подружжя має рівні права і обов'язки у шлюбі та сім'ї. Батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття. Повнолітні діти зобов'язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. Сім'я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Сімейним кодексом України, а саме статтею 4 закріплене право особи на сім'ю.

Саме добровільність лежить в основі шлюбу, а отже, і сімейних відносин загалом.  Майнові та немайнові сімейні відносини регулюються державою, проте сфера останніх тісно переплетена з правом людини на таємницю особистого та сімейного життя, тож тотальна регламентація їх неможлива і недоцільна. Проте трапляються ситуації, коли нормативно-правове регулювання сфери немайнових сімейних відносин і практичне втручання до неї через систему відповідних державних органів та установ з боку держави викликане необхідністю захисту  життя і здоров’я особи. Прояви сімейного або домашнього (міжнародне визначення) насильства на ранньому етапі розвитку української державності залишалися поза сферою правового регулювання, як не дивно, саме з мотивів захисту права на таємницю особистого життя і демократизації всіх сфер суспільного життя. Це, в свою чергу, зумовило перетворення проявів сімейного насильства на латентні правопорушення, проте активність міжнародного руху по боротьбі з насильством щодо жінок (оскільки саме жінки становлять найуразливішу групу в аспекті проявів сімейного насильства), а також міжнародно-правові зобов’язання нашої держави  сприяли актуалізації цієї проблеми на національному рівні. Україна стала однією з небагатьох держав колишнього СРСР, що відреагували на рух із захисту прав жінок змінами у своїй державній політиці.

У результаті співпраці українського законодавця з представниками жіночого та молодіжного руху України 15 листопада 2001 року був прийнятий Закон України «Про попередження насильства в сім’ї» (далі – Закон) - перший серед країн СНД та Східної Європи комплексний нормативно-правовий акт, спрямований на запобігання цьо¬му соціально негативному явищу. Закон визначає правові та організаційні основи попередження насильства в сім’ї, а також органи та установи, на які покладається здійснення заходів з по¬передження насильства в сім’ї.

Стаття 1 Закону надає законодавче визначення поняття «насильство в сім’ї» і тлумачить його як будь-які умисні дії фізичного, сексуального, психологічного чи економічного  спрямування  одного члена  сім'ї  по  відношенню  до  іншого члена сім'ї,  якщо ці дії порушують конституційні права і свободи члена сім'ї як людини та громадянина і наносять йому моральну шкоду, шкоду його фізичному чи психічному здоров'ю.

Враховуючи успішний досвід, з січня 2014 року за підтримки Українського жіночого фонду Запорізька обласна громадська організація «Взаємодія» продовжує реалізовувати проект «Сім’я без насильства – майбутнє України», що спрямований на психологічну та юридичну допомогу жінкам, які постраждали від проявів сімейного насильства. У рамках проекту жінкам безкоштовно надається можливість отримати юридичні консультації, допомогу у складанні юридичних документів та участі у психологічних тренінгах. 

 

З питань одержання психологічної допомоги 

звертайтеся за телефоном 067-393-80-65.

 

З питань одержання юридичної допомоги

звертайтеся за телефоном 099-288-14-09.

 

Розклад Богослужінь

Ранкові

Будні - 8:00
Неділя - 8:00 і 10:00
Свята - 9:00

Вечірні

Щодня - 17:00


Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая

Запоріжжя, проспект Ювілейний, 1

Тел:   067 74-21-622

  Написати листа