Коли святкувати Різдво Христове?
І в громадах, і в родинах вірян точаться дискусії з цього приводу, кожен знаходить логічні аргументи для обґрунтування своєї позиції. Але звернімося до фактів.
Українці, як і увесь світ, живуть за григоріанським календарем. А Різдво та інші церковні свята віряни православних церков відзначають за юліанським. Чому так склалося? Ймовірно, тому, що православні країни, на відміну від католицьких, перейшли на григоріанський календар у повсякденні лише на початку ХХ століття.
Астрономічна похибка юліанського календаря призвела до того, що за кожні 128 років у календарі, яким користувалися з 45 року до н.е., набігала зайва доба і нині різниця між календарями, - за яким живемо і за яким святкуємо, - складає 13 діб. Відповідно, 25 грудня за юліанським календарем дорівнює 7 січня за григоріанським. Та у 2100 році різниця між календарями зросте до 14 діб, Благовіщення за григоріанським календарем того року святкуватимуть вже 8 квітня, а Різдво наступного року припаде на 8 січня! Отже, в будь-якому випадку буде зміна дати святкування, щоправда, ми вже про це не дискутуватимемо – з об’єктивних причин.
Втім, історія свята свідчить, що дати святкування вже неодноразово змінювалися навіть не через зміну календаря. Спочатку єдиної дати святкування народження Христа не існувало. Не збереглися також джерела, що вказували б на те, що протягом трьох перших сторіч християни мали окремо встановлене свято Різдва Христового. Пізніше різні дослідники вказували різні дати народження Ісуса Христа: 20 квітня, 20 травня і 17 листопада 28 року за урядування консула Августа (4-3 роки до нашої ери). Згодом день народження Христа пов'язували з початком весни, який за юліанським календарем припадав на 25 березня. На сході Різдво довгий час святкували разом зі святом Богоявлення 6 січня.
Вперше в збережених історичних джерелах «25 грудня» як дата народження Христа вказана Діонісієм Філокалом у Хронографі 354 року, який своєю чергою спирається на джерела 336 року, що написані за рік до смерті Констянтина Великого.
Рішення про святкування Різдва Христового 25 грудня було прийнято на Третьому Вселенському (Ефеському) церковному соборі 431 року.
Святкуючи Різдво Христове, ми вшановуємо не дату, а сам факт народження Сина Божого у людському тілі, Божественне Втілення на Землі, серед людей.
25 грудня за григоріанським календарем Різдво Христове відзначають:
- усі християни західного обряду (Латинська церква та протестанти);
- сімнадцять з двадцяти трьох східних-католицьких церков (Коптська католицька церква, Вірменська католицька церква, Албанська греко-католицька церква, Білоруська греко-католицька церква, Греко-католицька церква Хорватії та Сербії, Угорська греко-католицька церква, Італо-албанська католицька церква, Македонська греко-католицька церква, Мелькітська греко-католицька церква, Російська греко-католицька церква, Русинська греко-католицька церква, Словацька греко-католицька церква, Халдейська католицька церква, Сиро-малабарська церква, Маронітська церква, Сирійська католицька церква та Сиро-Маланкарська католицька церква);
- три з шести орієнтальних православних церков (Вірменська апостольська церква, Маланкарська православна сирійська церква та Сирійська православна церква) та Церкви Сходу (Ассирійська церква Сходу та Давня церква Сходу), які використовують григоріанський календар.
25 грудня за новоюліанським календарем, який збігається з григоріанським аж до 2800 року, святкують Різдво Христове:
- більшість Східних православних церков (Константинопольська, Александрійська, Антіохійська, Румунська православна церква, Болгарська православна церква, Церква Кіпру, Церква Греції, Автокефальна православна церква Албанії та Православна церква Чеських земель і Словаччини);
- три східних католицьких церкви (Болгарська греко-католицька церква, Греко-візантійська католицька церква та Румунська греко-католицька церква).
7 січня за юліанським календарем Різдво Христове святкують всього СІМ церков:
- шість з п'ятнадцяти автокефальних Східних православних церков (Єрусалимський патріархат, Російська православна церква, Сербська православна церква, Грузинська апостольська автокефальна православна церква, Польська автокефальна православна церква, Православна церква України);
- одна східно-католицька церква (Українська греко-католицька церква).
Святкуймо разом зі світом!