Українська Православна Церква Київського Патриархату
Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая Запоріжжя

Святі мученики Маккавеї

 Святі мученики Маккавеї

Сьогодні, 14 серпня, Православна Церква вшановує пам’ять семи святих мучеників за віру Маккавеїв: Авима, Антоніна, Гурія, Єлеазара, Євсевона, Алима і Маркела, матері їхньої Соломонії та учителя їхнього Єлеазара (116 р. до Р.Х.).

Свого часу цар Антиох Єпифан захотів, щоб усі його піддані розмовляли лише грецькою мовою і поклонялися грецьким богам, тобто ідолам. Багато хто з юдеїв підкорився цареві, та інші готові були померти, але не відступитися від істинної віри.

Одного старця, Єлеазара, царські правителі примушували їсти заборонену законом Мойсеєвим їжу – свинину. Коли ж він відмовився, його стали вмовляти, щоб він лише зробив вигляд, ніби споживає заборонене законом м’ясо. Та Єлеазар на це відповів: "У мої роки негідно лицемірити; якщо молоді дізнаються, що дев'яносторічний Єлеазар схилився до язичництва, то й вони можуть спокуситися і відійти від віри". Тоді його повели до ката, і Єлеазар мужньо вмер за істинну віру.

Одного разу до царя привели родину Маккавеїв - жінку Соломонію з сімома синами. Цар також примушував їх їсти свинину, та вони сміливо відповідали йому: "Ми краще помремо, ніж переступимо закон наших батьків". Тоді цар віддав їх на муки. Їм вирізали язики, відсікали пальці на руках і ногах, здирали шкіру з голови і живими пекли на розпечених сковородах. Так було замучено шістьох братів. Наймолодшого цар лагідно переконував не чинити спротиву. Він обіцяв щедро нагородити його і, нарешті, звернувся до матері, щоб вона порадила своєму синові виконати вимоги царя. Та вона підійшла до сина і сказала: "Сину! Не бійся цього мучителя і зустрінь смерть так само, як твої брати, щоб я могла усіх вас разом зустріти в майбутньому, вічному житті". Тоді цар віддав на смерть і молодшого брата, піддавши його ще більшим мукам. Потім була замучена і їхня матір.

Мощі семи святих мучеників Маккавеїв зберігаються в базиліці апостола Андрія в Кельні (Німеччина). Мощі Соломонії — в стамбульскому Соборі Святого Георгія.

В народі це свято ще називають Маковієм, Першим Спасом, Спасом на воді, Медовим Спасом. У церкві освячують мед і букет трав та квітів – «маковійчики». За народними віруваннями вважається, що Перший Спас – це завершення літа. Цього дня починають відлітати ластівки. «Прийшов Спас – літо пішло від нас».

Віднині починається Успенський піст, що передує одному з найбільших свят – Успінню Пресвятої Богородиці.

Давньою традицією є святкування саме 14 серпня хрещення Русі. 

Духовне читання :

Розклад Богослужінь

Ранкові

Будні - 8:00
Неділя - 8:00 і 10:00
Свята - 9:00

Вечірні

Щодня - 17:00


Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая

Запоріжжя, проспект Ювілейний, 1

Тел:   067 74-21-622

  Написати листа