Українська Православна Церква Київського Патриархату
Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая Запоріжжя

Нам бракує віри

Проповідь настоятеля церкви Святого Миколая о. Володимира Гошовського у 22 неділю після П'ятидесятниці 

В  ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа!

Слава Ісусу Христу. 

Синагога. 

Всі ми маємо уяву про неї, у Запоріжжі аж дві синагоги є. Так у всьому світі: де є іудеї, там і синагоги. Але що таке синагога за часів Ісуса Христа? Це не тільки храм, де люди приходили молитися, це ще й місце здобування освіти, це місце закону, все, що розглядалося, все, що обговорювалося в житті цього народу, починалося із синагоги. Це не тільки приміщення релігії і віри, це ще й приміщення знань і законодавства, і вирішення різних проблем.  Це місце, де підтверджували усяку хворобу. Тобто, всяка правда була в цій синагозі і начальником цієї синагоги, можна сказати – директором,  як у школі, начальником, очільником цієї общини, був Яір. В нього була донька дванадцятилітня, яка важко хворіла.

Знаю, що серед вас багато людей, які пережили у своєму житті важкий момент, коли доглядали за важко хворою людиною. Але найважче доглядати молоду людину. Переважно, коли вона хворіє на онкологію, чи має якісь інші хвороби. Важко дивитися батькам на свою дитину, як вона помирає. Так само було важко дивитися начальнику синагоги Яіру на свою доньку. Яка хвороба у неї була – в Євангелії не описується. Але вона була у важкому стані. У такому, що ця хвороба привела її до смерті. Яір покладав надію на цілителя, Ісуса Христа, який щойно зцілив жінку, котра 12 років кровоточила. А що таке людина кровоточива – це нечиста:  вона не мала права заходити в жодну господу, не мала права заходити в синагогу, не мала права навіть спілкуватися з іншими людьми. Доторкнувшись до Христа, бо мала віру, вона зцілилася. Чому Яір пішов до Христа? Тому що він теж віру мав. І через віру всі, і хворі, і здорові, ті, хто моляться, приходять до Бога. Просто треба поспілкуватися. Просто треба доторкнутися до Бога. 

І вони доторкнулися. Одна отримала зцілення, а в другого проблема - приходить слуга його і каже: «Не турбуй учителя, бо вже запізно. Дочка твоя померла». Христос підказує нам цю віру: «Ви віруйте, і будете спасенні». Він приходить у господу і говорить: «Вона не померла, тільки спить». Не померла, тільки спить. І простягає руку і каже: «Встань», і вона встає. І каже: «Дайте їй їсти» - і вона їсть. І ніби нічого не було… 

Пророк Даниїл якраз і говорить про смерть: упокоєння, а не вмирання людини. Бо що таке вмирання людини? Це вмирання  нашого тіла. Тіло наше вмирає. Вмирання тільки тоді, коли тіло розкладається, перетворюється у щось. Але людина це не тільки тіло, це ще й душа, і Бог створив людину за образом і подобою Своєю, тобто, людина має Божественне начало. Але тіло для цієї людини Бог взяв із землі. І каже: «У землю ти повернешся». Для того, щоб повернутися в землю, так як людина складалася із мінералів, молекул, клітин живих, так само потім вона розкладається. А те, що від Бога – воно вічне, воно не розкладається. Тому Господь і дає нам цю вічність. І ми навіть на похороні співаємо і говоримо «упокоєння», а не «смерть». Людина повинна зрозуміти, що вона не вмирає, вмирає її тіло, а вона в упокоєнні знаходиться, у сні. Господь прийде, подасть руку в той час, і вона воскресне. Тому Даниїл говорить, що прийде час,  і Господь розбудить нас, і одні пробудяться на життя вічне, а інші пробудяться на сором. 

Хто пробуджується на сором? На сором можуть пробудитися і ті дванадцятирічні, і ті старші кровоточиві, бо всяка хвороба людини, яка приводить людину до смерті, має своє гріховне начало. Гріховне начало батьків, дідів і прадідів. Гріховне начало суспільства. Гріховне начало лікарів. Всі винуваті в тому, що молоді помирають. Так, винні у тому, що неправильно виховали. Сьогодні, починаючи з тих дванадцятирічних, скільки ми бачимо таких, хто вживає нікотин, наркотики,  алкоголь, тих, які неправильно живуть. Ті, які через свою розбещеність сприймають страшні хвороби, а потім вони виростають, народжують дітей і ми бачимо, що ті діти не такі, як мають бути, у них є якісь недоліки, хвороби. А все це від гріха. І тому сьогоднішня Євангелія не тільки про нашу смерть фізіологічну, вона про духовну смерть, коли молодь сьогодні живе з такою хворобою моральною, та хвороба переходить у хворобу духовну і її треба позбавлятися, бо приходить смерть. 

У здоровому тілі і дух здоровий. І гарно, коли людина живе в гармонії, бо це є щастя – бути в гармонії. Гарно, коли в гармонії хор співає. Гарно, коли церква розписана в гармонії. Гарно, коли людина одягнута в гармонії. Гарно, коли у вас меблі і всі речі в будинку розміщені в гармонії. Гарно, коли у вас в саду чи на дачі ми бачимо гармонію. Радіє все! Але коли ми бачимо все тільки візуально, що нібито все добре, а коли заглянемо всередину, то побачимо, що там проблеми. І все може бути розставлено, але побачимо і бруд, і пилюку, відчуємо сморід. Як це все легко запустити! Квартиру, дачу… Як легко запустити людину, навіть дванадцятирічну, якщо не звертати на неї уваги. Яка пилюка, який бруд втягуються цією молодою людиною! Вона, наче губка, все погане вбирає. А хорошого залишається менше, тому що цей бруд видавлює з  людини хороше. І тому сьогоднішня Євангелія вчить нас попрацювати над собою. Вчить нас попрацювати над своїми дітьми, над молодшими поколіннями, щоб вони не хворіли. А для цього одне потрібно. Віри нашої. Щоб ми могли доторкнутися до Бога і попросити в Нього: «Господи! Дочка моя хвора. Мучиться. Спаси!» І Господь приходить до неї і спасає. 

Але одна проблема є в нас. Ми завжди кличемо Бога до того, щоб Він нас спасав. І кличемо Його, коли у великій хворобі. Так. Якщо хтось в нас хворий, ми прибігаємо і ставимо свічки. Як у нас якась проблема - ми відразу починаємо звертатися до Бога. Бачите? За дві тисячі років нічого не змінилося. Але Господь хоче зовсім по-іншому. Щоб не батьки приходили за своїх дітей, Він хоче, щоб діти приходили до Нього. Доторкнувшись до Нього, дитина є здоровою, вона не хворіє. Навіщо вмирати, щоб воскреснути, якщо можна жити з Богом і не вмирати. 

Сьогоднішня Євангелія має налаштувати вас на те, щоб ви були здоровими разом зі своїми дітьми. Щоб ви приходили до Бога,  і жили безтурботно, і не думали про смерть. А не так: ніби кип’яток вилився на голову, ми прибігаємо, і в розчаруванні, в паніці звертаємося до Бога, і не знаємо, що робити. Тому вся медицина повинна бути розумно побудована,  щоб зберігати наше здоров’я, щоб людина не хворіла, а не щоб лікувати хвороби. 

У нас сьогодні лікують хворобу. А треба лікувати людину.

Амінь.

Слава Ісусу Христу. 

 

Розклад Богослужінь

Ранкові

Будні - 8:00
Неділя - 8:00 і 10:00
Свята - 9:00

Вечірні

Щодня - 17:00


Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая

Запоріжжя, проспект Ювілейний, 1

Тел:   067 74-21-622

  Написати листа