Святий апостол і Євангелист Іоан Богослов
Святий апостол і Євангелист Іоан Богослов займає особливе місце серед вибраних учнів Христа Спасителя. Він син Зеведея і Саломії - доньки святого Йосифа Обручника. Разом зі своїм старшим братом Яковом він був покликаний Господом нашим Ісусом Христом до числа Своїх учнів на Генісаретському озері. Після свого покликання апостол не розлучався з Господом і був одним з трьох учнів, яких Господь особливо наблизив до Себе. Йому було дано стати свідком уздоровлення дочки Яіра і Преображення Господнього на горі Фавор. Він йшов за Господом з Гефсиманського саду на суд беззаконних первосвящеників Анни і Каяфи, а потім і Хресною дорогою. Плакав разом з Матір’ю Божою біля Хреста і тут почув звернені до них слова Господа: “Жінко, ось син твій” і “Ось Мати твоя” (Ін. 19, 26, 27).
Апостол Іоан опікувався Пресвятою Дівою Марією, а після Її Успіння вирушив у Ефес та інші Малоазійські міста для проповіді Євангелія. Разом з учнем Прохором вони вирушили в дорогу на кораблі, однак він потонув під час сильної бурі. Всіх мандрівників викинуло на суходіл, лише апостол Іоан перебував у морській безодні. Прохор гірко ридав, втративши свого духовного отця і наставника, і пішов до Ефесу сам. На чотирнадцятий день шляху він стояв на березі моря і побачив, що хвиля викинула на берег людину. Підійшовши до нього, він впізнав апостола Іоана, якого Господь зберігав живим чотирнадцять днів у морській глибині.
В Ефесі апостол Іоан проповідував поганам про Христа. Його проповідь супроводжувалася численними і великими чудами, так що кількість тих, хто увірували, збільшувалася з кожним днем. В цей час почалося гоніння на християн імператора Нерона (56 - 68). Апостола Іоана відвели на суд у Рим. За сповідання віри в Господа Ісуса Христа апостол Іоан був засуджений до смерті, але Господь зберіг Свого обранця: ні чаша з отрутою, ні казан з киплячою олією не забрали його життя.
Після невдалих спроб страти апостола Іоана заслали в ув’язнення на острів Патмос, де він прожив багато років. Його проповідь супроводжувалася чудесами і привернула до нього всіх мешканців острова, яких апостол Іоан просвітив світлом Євангелія.
Апостол Іоан пішов зі своїм учнем Прохором на пустельну гору, де наклав на себе триденний піст. Під час молитви апостола гора захиталася, загримів грім. Прохор у страху впав на землю. Апостол Іоан підняв його і наказав записувати те, що він буде говорити. “Я Альфа й Омега, говорить Господь, Бог, Той, Хто є, і Хто був, і Хто має прийти, Вседержитель!” (Одкр. 1:8), - звіщав Дух Божий через святого апостола. Так близько 67 року була написана Книга Об’явлення (Апокаліпсис) святого апостола Іоана Богослова.
Після тривалого заслання апостол Іоан отримав свободу і повернувся в Ефес, де продовжував свою діяльність, навчаючи християн остерігатися лжеучителів та їх лжевчень. Близько 95 року апостол Іоан написав в Ефесі Євангеліє. Він закликав усіх християн любити Господа, і один одного і цим сповнити заповіді Христові.
Апостолом любові називає Церква Іоана Апостолом любові, бо він постійно навчав, що без любові людина не може наблизитися до Бога. У трьох його Посланнях йдеться про значення любові до Бога і ближніх.
Святий апостол Іоан набагато пережив всіх інших очевидців Господа, довго залишаючись єдиним живим свідком земного шляху Спасителя.
Коли настав час відходу апостола Іоана до Бога, він вийшов за межі Ефесу з сімома своїми учнями і наказав приготувати для себе в землі хрестоподібну могилу, в яку ліг, сказавши учням, щоб вони засипали його землею. Учні з плачем цілували свого улюбленого наставника, але, не наважуючись не послухатися, виконали його наказ. Вони закрили обличчя святого платом і закопали могилу. Дізнавшись про це, решта учнів апостола прийшли до місця його поховання та розкопали могилу, але нічого в ній не знайшли.
Щороку з могили святого апостола Іоана 8-го травня (21 травня за новим стилем) виступав тонкий порох, який вірні збирали і лікувалися ним від хвороб.
Духовне читання :
Ранкові
Будні - 8:00
Неділя - 8:00 і 10:00
Свята - 9:00
Вечірні
Щодня - 17:00