Українська Православна Церква Київського Патриархату
Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая Запоріжжя

Прагнути стати святим на землі

Проповідь настоятеля церкви Св.Миколая о.Володимира Гошовського у неділю після П’ятидесятниці

 

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа.

Амінь.

Перша неділя після зіслання Святого Духа. Церква приурочує цю неділю пам’яті всіх святих, щоб ми сьогодні пом’янули всіх святих. Бачили церковний календар? Скільки там святих на кожен день! Але це ще не всі святі. Можливо, в тому календарі є записані і ті, кому далеко до святих. Так. Тому що в нашому житті буває так, що той, хто владу має – той вже святий, а хто не має влади – той не святий.

Я думаю, що, якби сталінський режим дотримався до того часу, коли православна церква була легалізована в Радянському Союзі, як при  Горбачові, то і Сталін був би святим. 

А в Німеччині, якби  протримався  нацистський режим, то  і Гітлер був би святим. І знайшли б пояснення.

Так само і в календарі ми можемо знаходити таких «святих», при всяких політичних обставинах, які «сиділи на печі, їли калачі», і стали святими. Ті, хто жив і працював проти свого народу, ті, хто зраджував свій народ, ставали святими. Ті, хто все життя жили, можна сказати, «на дурняк», ті, хто йшли в монастирі, щоб у них комфортне життя було, ставали святими. Мало того, вони придумували щось, щоб люди до них йшли: вони обманювали, бісів «виганяли», «зцілювали», тобто фокуси показували в церкві. 

І сьогодні в церкві багато таких є. А чому? Та тому, що людей легко обманювати. Людей легко обманювати. Люди тягнуться за вірою, але вони слабі в цій вірі, в пізнанні Бога. Вони тільки-но тягнуться, як тягнуться із землі паростки зелені, але вони настільки слабенькі, ці паростки, - як тільки вони вилізають з землі, то їх якась тварина злизала, чи хтось наступив і т.д. Так само буває з людьми, які тягнуться до Бога – цих людей зразу хочуть усі використовувати. 

Але у сьогоднішній Євангелії сказано, хто такий святий. Хто такий святий? Це той, хто себе наближає до Бога. Свят Господь Бог наш. Бог є Святим. І людина до святості наближається.  І людина стає святою. 

Ми сприймаємо святого Іоана Хрестителя: в овечих шкурах, - як апостол Павло нам сьогодні розказує, - дикий мед, акриди. Це не для того він пішов, щоб його заповажали – подвиг такий. Ні. Він для того пішов, щоб стримувати себе в чомусь і щоб до нього пішли люди, тільки тоді він міг говорити: покайтеся, бо наблизилось царство Боже! Тільки такі люди, які самі постять, можуть закликати інших постити. Тільки такі люди, які самі моляться, і моляться не тільки словами, а й ділами, можуть закликати інших молитися. 

Чи може на дітей, на молодь справити якесь враження людина, яка курить, але говорить: вам курити не можна, бо це дуже шкідливо?

Чи може алкоголік казати: вам пити не треба, бо алкоголь це біда велика?

Ви повірите їм? Тому для святості потрібне відповідне життя. 

Одного разу, це вже 23 роки тому, я їхав через Польщу 1 листопада. На вулицях повно людей – державне свято. Запитую, що це за свято? Всіх святих. На могилках всюди лампадки. А чому? Тому, що ми не підозрюємо, що з цього життя відійшло багато братів і сестер наших, батьків і дідів-прадідів, які не записані в церковному календарі, але вони перед Богом стоять набагато ближче ніж ті, хто записані! Так! Бо інакше визначає людина, а інакше судить Господь Бог.

І тому сьогодні святі упокоюються не там, де шикарні пам’ятники, - сьогодні святі, це ті, хто віддає життя заради ближнього, тобто, заради Бога. Ті, хто залишають свої сім’ї, родини, і йдуть на фронт захищати Батьківщину. Це ті святі, які залишають своїх дітей і йдуть в школу навчати інших дітей. Це ті, хто дає допомогу при народженні і до смерті, і піклуються про здоров’я, і не тому, що хтось їм щось принесе і віддячить, а жертвують собою. Це ті, хто йде у владу для того, щоб змінити це життя і зробити краще, а не заради збагачення особистого. 

І таких святих є багато, але на них ніхто не звертає уваги. Тому що коли є певна чистота, коли є спокій, коли ми всі заспокоєні і цю святість бачимо в чистій воді – ми можемо побачити все, що там є. А в каламутній воді ми бачимо одну грязь. Ця грязь не може бути святою, але в цій грязі також є певна чистота і спокій. І тільки цей спокій робить певну святість. 

Господь дарує спокій і дарує мир. І коли Він приходить в кожну домівку і дарує спокій, говорить: «Мир вам, спокій» - це заради того, щоб вся ця каламуть у нашому серці осіла, щоб ми всі подивилися на свою нагість, подивилися на свої гріхи, на свої проблеми, і втихомирилися, і очистили своє життя. І стали прозорі і світлі для того, щоб це проміння Неба, не сонця – а Бога, - освітило повністю нас. Освітило і освятило, і ми стали святими. Ось так ми повинні розуміти святість. 

І завдання кожної людини тут, на землі, – спасіння. Що таке спасіння? Це поєднання з Богом. Наше життя, наша мета – це і є життя вічне. "Щоб знати Тебе, Єдиного Бога Ісуса Христа. Бога Отця. Трійцю". Це є основне для нас, знати і пізнати Бога. І хто пізнає Бога і живе цими заповідями, - той є святий.

Бо всі закликають нас жити чесно. А що таке чесно? Ви говорите – оця людина живе чесно. А що вона робить, що живе чесно? Вона не краде, нікого не вбиває, ні над ким не знущається, не чинить перелюб, не засуджує. Ще можете сказати, яка є чесна людина? Чесна людина це та, що виконує чесноти християнські, які будуються на десяти Заповідях. А честь наша починається із шостої заповіді? Так, навіть не з п’ятої – шануй батька і матір, а з шостої. І ми кажемо, що ми чесні... І коли людина за чотири заповіді, що регламентують відношення людини з Богом, забуває, то ця чесність нічого не вартує. Тому що чесність без страху Божого, без Самого Бога неможлива. Чесність починається з Бога. 

Я знаю тільки одну людину чесну. Ви знаєте цю людину? Не знаєте? Ця Людина була розіп’ята на хресті. І багато людей, які подібні були до тої чесності, наближені до тої чесності: починаючи від Іоана Хрестителя, від пророків, яких каменували, вбивали, за ту саму чесність, яку вони не від себе несли, а від Бога. І сьогодні є багато людей, які несуть цю чесність. Можливо, їм здається, що вони несуть її від себе, а вони несуть її від Бога. Тому що, якщо люди несуть правду, вони несуть її від Бога.

І сьогодні той день, коли вшанувати треба таких людей. Бо на іншому світі, хоч він і єдиний, ми є частиною всього світу, - зміни немає після нашої смерті. Святість здобувається за життя нашого. Після смерті святість здобути неможливо. Це тільки в церкві канонізовують. Так. Бо церква – це є збори. Ви бували на зборах, і напевно, бачили як премії давали, як грамоти давали, як когось благословляли. І хоч раз – було все чесно? Ви брали участь у конкурсах, змаганнях – і скажіть, будь ласка, хоч раз було все чесно?

Так ось, святість буде у вас тоді, коли не за гроші, не за похвалу, не за місце ви будете жити, а жити жертвою, терпінням, стражданням заради Бога. 

І залишите жінку чи чоловіка, залишите дітей, залишите все своє  майно, і підете за Богом. Але хіба ми того не залишаємо? Всі ми залишаємо. Але коли ми так залишаємо - це вже буде запізно. Запізно, коли вже нас кладуть у домовину. 

Все це треба залишити, відказатися від всього тоді, коли ще людина є людиною. Бо душа без тіла тут, на землі, нічого творити не може. 

Амінь. 

Слава Ісусу Христу. 

 

Розклад Богослужінь

Ранкові

Будні - 8:00
Неділя - 8:00 і 10:00
Свята - 9:00

Вечірні

Щодня - 17:00


Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая

Запоріжжя, проспект Ювілейний, 1

Тел:   067 74-21-622

  Написати листа