Українська Православна Церква Київського Патриархату
Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая Запоріжжя

Проповідь у неділю про розслабленого 

В ім’я Отця і Сина, і Святого Духа.

Амінь.

Христос Воскрес!

Ось ми сьогодні дочекалися коли читається Євангелія від Іоана про розслабленого чоловіка. Розслаблений чоловік 38 років був хворий, і ми чуємо все те, що було в той час біля Овечих воріт. Купальня. У ній було 5 піддашків, під якими лежали сліпі, криві, всякі розслаблені, з усякими хворобами. Тому що люди вірили в те, що кожного року приходить туди ангел, порушує воду, і хто перший влазить у ту воду – одужує, яку б не мав хворобу. І так само цей чоловік тридцять вісім років чекав. Але не мав того ближнього, хто б його міг першого туди завести. І йому здавалося, що він виздоровіє. Але, бачите, не дочекався, а дочекався Ісуса Христа, який його зцілив. Який прийшов і сказав йому: «Візьми ложе своє і йди». А потім ще сказав: «Не гріши!». І коли Він сказав: «Не гріши!», той пішов і сказав первосвященникам, іншим, що це – Ісус Христос. Це він Його здав…

Слухаючи сьогоднішню Євангелію, ми повинні прирівняти ці події до нашого життя, до нашого буття, до нашої свідомості. Але давайте спочатку поговоримо про той стан, який був в Іудеї за часів Ісуса Христа. П’ять піддашків – це як п’ять книг Мойсея, це як П’ятикнижжя, під якими повинні були знаходитись іудеї, весь народ, сприймати ці заповіді, ці закони, це життя, і по цьому жити. Але вони почали робити свої інші закони і по тих законах жити. Одні жили по цих законах, інші показували, що вони живуть, ще інші пристосовувалися, інші фальшували на тих законах– так вони і жили. І тому ця Євангелія, яка сьогодні читається, ще сто років тому вчені, богослови думали, що це просто Іоан Богослов придумав, як казку, тому що не знали вони, чи була така купальня, чи не було. Аж на початку ХХ століття, коли почали робити розкопки і на глибині 14-15 метрів знайшли цю купальню. Ця купальня досить велика, вона з двох басейнів, 50 метрів ширини і 150-200 метрів довжини, ці басейни. Зараз вони відкриті, це біля Овечих воріт брама. А таких брам, таких воріт було 10. Але Овеча брама так називалася, тому що там проводили ягнят, тварин, і в цій купальні тварин омивали, щоб принести в жертву у храмі. Тому що через 300-400 метрів вже знаходився храм. І люди приносили цю жертву, що знали, що треба десятину принести.

І всі дотримувалися закону, але на цьому законі всі й фальшували. По-перше, храм створив свої гроші, кошерні гроші, бо ці римські – вони не підходять. А люди всі користувалися. І тому треба було ці гроші міняти. А цим, що свої ягнята приносили в жертву, храмова прислуга забраковувала, знаходили якийсь брак, - бо ж це треба, щоб було гарної породи, ще щось. Ви й самі знаєте, якщо вам доводилось щось здавати своє якійсь організації, - які претензії до вас, щоб вам зменшити ціну. Але потім вони пропонували вже свої ягнята купити, бо їх ягнята кращі, і тоді вже такі космічні ціни ставили. Ти своє продавав дешево, а їхнє купував дуже дорого. І це все робилося тими людьми, які працювали в храмі і порушували цей закон. Але люди все одно вірили і дотримувалися віри, хоч вже у цій вірі перебували тільки два покоління – Іудине і Веніамінове.  Бо десять поколінь розвіялися при вавилонському захопленні, при вавилонському полоні. Але ці покоління побудували цей храм, побудували стіну і все, що потрібно для людини.

Коли ми говоримо про цього чоловіки, який 38 років був хворий, чому ж 38, а не 37, чи 35. А тому, що цей хворий народ, який сильно заразився в Єгипті, знаходився в пустелі рівно 38 років, бо ще 2 роки була підготовка до виходу, поки вони вийшли в пустелі. Тому все у цій Євангелії є прообраз.

І от коли люди дотримуються закону, але без всякої любові один до одного і до Бога, то виникає велика проблема для майбутнього цього народу. Я вам такий приклад із нашого життя наведу. Коли є закон, який вимагає від нас захищати свою державу, дотримуватися правил дорожнього руху і люди повинні дотримуватися закону. І ми бачимо одних тих людей, які люблять насправді свою державу, вони добровольцями першими пішли на фронт. І сьогодні захищають Україну. А ті, які дотримуються закону, але не люблять своєї держави, не люблять свого народу, вони завжди шукають багато причин. І там, коли їх перевіряють документи, вони доказують: «Яке ви право маєте! Хто ви такі?!» і т.д. Це є частина того народу, який ненавидить і не любить свою державу. Коли людина за кермом і порушує правила дорожнього руху і її зупиняє поліція і каже: «Ви порушили, але я вам прощаю. Дотримуйтесь правил!». Що після цього відбувається? Ця людина, якій сказали: «Прощаю вам» взагалі не зважає на правила, бо їй можна вже все!

І от так само ці люди, які жили в той час, одні любили свою батьківщину, відбудовували, будували копальні, будували храми, будували стіни, і другі просто на цьому шукали збагачення, пристосовувалися до цього життя. І навіть тоді, коли Ісус Христос простив гріхи тому хворому, тому що за гріхи – чи свої, чи батьків, чи народу цього він був хворий, - людина почала ходити і відразу здає Ісуса Христа.

І коли той поліцейський простив водія, або відпустив навіть нетверезого, і він після цього попадає в аварію, - знаєте, кого він буде звинувачувати? Того поліцейського, який його відпустив, який хотів, щоб він покаявся, зрозумів і по-іншому почав жити.

І ось сьогодні ми живемо в той час випробувань. Сьогодні ангел Господній збурив наші життєві води, не всі виживають, багато загиблих, багато поранених і ми в цей час повинні згуртуватися як один народ, як одна церква для того, щоб полюбити свою державу, свій народ, свою землю. Для того, щоб жити правильно. Щоб жити так, щоб не тинялися ті розслаблені на вулицях, щоб у лікарні не тинялися, а лікувалися. Щоб просто так до школи не ходили, а щоб навчалися в школах. Щоб не просто так на роботу ходили, а щоб щось робили, і робили так, щоб  з того можна було жити. Щоб все розвивалося. Ні, всі шукають, щоб як менше вчитися, а кращий диплом отримати, щоб менше працювати, а кращу зарплату отримати, як менше вкладати, а більше мати. Оця наша свідомість. І ангел прийшов до нас, щоб збурити все. Збурити нашу свідомість, щоб ми визначилися.

А я не знаю, як ми визначилися. Війна закінчиться. І знову підуть на вибори і обирати будуть так, як мені вигідно, а не так, як для держави краще.

Батьки і діти. І виховання. Буває, що батьки завжди наказують своїх дітей, на кожному кроці, сварять. І ці діти все щось роблять не так, як батьки хочуть. А є такі діти, яким батьки абсолютно нічого не говорять, але вони дуже себе гарно поводять і роблять все те, що батьки хочуть. В чому різниця, в чому причина? В тому, що одні діти люблять своїх батьків і коли вони люблять своїх батьків їм не треба ніякого закону. А ті, що не люблять своїх батьків, який їм закон не давай – це для них не батьки, це «старики», або, як вони називають «предки». І так само з державою. Є люди, які люблять свою Батьківщину, свою державу, а є люди, які ненавидять, які просто хочуть жити так, як їм вигідно, а їм не дають жити так, як вони хочуть. І тих, хто живе за правилами, вони ще їх козлами називають. В прямому ефірі по телебаченню, бо вони заважають йому жити. Попридумували всякі милосердя, любов, батьківщину. А я хочу!

Отож сьогоднішня Євангелія просто про цю воду, про це оздоровлення. Але вода – символічно, - це є Слово Боже. І якраз через ту воду, не має значення, чи вона з грязі, чи ні, але по трошки ця вода має промивати нам мізки. Промивати все те, що в голові. І повинно Слово Боже залишатись. Не для того, щоб пізнавали цей Закон. Ні, кому треба, той знає. А для того, щоб в нашому серці засвітилася, розквітла ця любов до нашого Творця, до нашої Батьківщини, до своїх батьків, родини, до кожного. Щоб любов нас об’єднувала.

Амінь.

Христос Воскрес.

7.05.2023

 

Розклад Богослужінь

Ранкові

Будні - 8:00
Неділя - 8:00 і 10:00
Свята - 9:00

Вечірні

Щодня - 17:00


Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая

Запоріжжя, проспект Ювілейний, 1

Тел:   067 74-21-622

  Написати листа