Українська Православна Церква Київського Патриархату
Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая Запоріжжя

Проявіть своїм життям вдячність Богові

Проповідь о. Івана Гошовського у неділю 30-ту після П’ятидесятниці. 

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа.

Амінь.

Слава Ісусу Христу.

Сьогоднішня Євангелія має одну тему – тему вдячності, тему подяки. У ній говориться про десятьох прокажених, які опинилися перед Ісусом і просили, щоб Він помилував їх. Під проказою у ці часи розуміли багато хвороб, які пов’язані з виразками на шкірі, тобто, люди не мали такого чіткого уявлення про цю хворобу, як ми зараз маємо. Усе, що мало відношення до хвороб шкірних, вони називали проказою. 

Чому ж Ісус Христос посилає цих десятьох прокажених показатися священникам? Він не посилає їх до лікаря, чи до цілителя, а саме до священників? Тому що проказа у тому єврейському суспільстві вважалася карою за гріхи. І навіть в одній з книг П’ятикнижжя, в Левиті, наводяться чіткі вказівки священникам-левитам як поводитися з людьми, які мали цю хворобу, і спілкування з цими людьми, відношення до цих людей було подібне до відношення до мертвого тіла. У єврейській традиції ці люди були чимось нечистим. 

І ось Ісус Христос каже їм піти, з’явитися перед священниками. Ідучи, вони очистилися. І лише один повернувся назад до свого Благодійника, щоб віддати Йому хвалу і восславити Господа. І що говорить Ісус Христос? Він не говорить у захваті, що ось – він прийшов, щоб віддати мені подяку. Він говорить у гніві – де ті дев’ять, що також очистилися, але не прийшли отут переді Мною, щоб віддати Мені шану і виразити вдячність. Цим нас навчає Євангеліє, що подяка не повинна сприйматися нами як щось надзвичайне. Не варто звеличувати ситуацію, в якій людина висловлює подяку, а слід засуджувати ситуації, коли людина не виражає вдячності. Відсутність поваги, відсутність вдячності, відсутність подяки має засуджуватися. 

Подяка – це один з найпрекрасніших виразів людської любові. Подяка – це та форма, у якій любов існує між нами. Часто з роками, з рутиною життєвою ми забуваємо, або вважаємо за недоречне виражати подяку нашим найближчим людям. Ми одружуємося і спочатку, перші роки ми вдячні Богу і цій людині, яка розділила з нами наше життя, за те, що вона є в нашому житті, але з роками ми звикаємо до цього, сприймаємо це як належне, а в деяких ситуаціях дехто сприймає це за тягар. Так само і у відносинах батьків і дітей. Діти, виростаючи, оточені опікою своїх батьків, отримують від них блага, опіку і сприймають це як належне. І часто стає так, що навіть сказати «дякую», виразити вдячність своїм батькам, здається чимось дивним. 

Часто ми самі забуваємо виразити вдячність і не помічаємо цього. Але ми дуже добре помічаємо, коли хтось не виражає своєї вдячності до нас. 

Але давайте повернемось до цього самаритянина. Чому він повернувся? Ісус Христос сказав їм з’явитися перед священниками, і навряд чи цей самаритянин, який був представником іншої етнічної групи, міг з’явитися перед ними. Тому що самаритяни, хоч і шанували Закон Мойсея, не сприймалися священниками Єрусалиму за собі рівних. Храм, який вони спорудили Господу на горі  Гризим вважався неблагодатним і вони сприймалися як безбожники. Ситуація нагадує чимось наші реалії. 

І самаритянин, не маючи можливості піти до тих священників, повертається до свого Спасителя.  І віддає Йому шану за своє очищення. 

Так і ми, багато років живучи у схизмі, живучи в цьому становищі, відкинуті, зараз ми очистилися. Господь проливає на нас своє милосердя і Він також очікує від нас нашої дяки, нашої вдячності. Вдячності, вираженої не у статусах в соціальних мережах.  Вдячності, вираженої не в гаслах. Вдячності, вираженої в нашому житті. В нашій любові до ближнього. В нашому милосерді. В нашій вдячності і людям, і Богу, за те, що Він почув наші молитви, пролив милосердя і дав нам  цю ласку, якій будуть тішитися не тільки наші покоління, а багато багато наступних поколінь.

Тому я закликаю вас проявити цю вдячність, перш за все, до наших ближніх. А найголовніше, проявити милосердя і любов до тих наших ближніх, хто ще не повернувся до нас і поки що не є з нами. 

Амінь.

Слава Ісусу Христу!

 

Розклад Богослужінь

Ранкові

Будні - 8:00
Неділя - 8:00 і 10:00
Свята - 9:00

Вечірні

Щодня - 17:00


Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая

Запоріжжя, проспект Ювілейний, 1

Тел:   067 74-21-622

  Написати листа