Українська Православна Церква Київського Патриархату
Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая Запоріжжя

24 травня вшанування святих рівноапостольних Кирила і Мефодія

24 травня - день вшанування пам’яті святих рівноапостольних Кирила й Мефодія, що заклали основу слов’янської писемності

Святі рівноапостольні просвітники  Кирило та Мефодій народилися в грецькому місті Солуні. Про молодість старшого з братів - Мефодія, збереглось обмаль свідчень. Є припущення, що він був імператорським намісником на болгарських землях Візантії, та, розчарувавшись у державній кар’єрі, постригся у ченці, оселився в одному з монастирів на горі Олімп. Молодший із солунських братів – Кирило,  здобув освіту у кращих учителів Константинополя. У 850р. або 851р. став професором уславленої Магнаврської школи, де прославився не лише як філософ, а й як знавець інших мов. Окрім грецької, Кирило досконало володів слов’янською та латиною, а також староєврейською. За обдарованість та різнобічні знання сучасники назвали Кирила Мудрим. Згодом він перебрався зі столиці Візантії до монастиря, де вже жив Мефодій. 

Брати взяли на себе важкий послух – нести слово істини людям. Якось тримаючи шлях до хозар, Кирило та Мефодій, зупинились у Корсуні, де знайшли Євангеліє та Псалтир, писані «руськими письменами», а також зустріли русина, який говорив мовою руською та від нього перейняли її. Завдяки солунським братам слов’яни першими серед європейських народів здобули право говорити з Богом рідною мовою. Святі Кирило і Мефодій зуміли так вирішити вкрай складну проблему визнання церквою старослав’янської мови. Це помітно сприяло єдності церкви, зміцнювало східну та західну гілки християнства. Відтак право називатися слов’янськими просвітителями та апостолами слов’янства Кирило і Мефодій заслужили тим, що створили першу слов’янську азбуку – глаголицю; створили норми першої літературної мови слов’ян – старослов’янської; зробили перші переклади основного корпусу християнської богослужбової літератури старослов’янською мовою; підготували цілу когорту учнів, серед яких уславлені Климентій Охридський, Наум, Сава, Ангелар та інші, які стали гідними продовжувачами традицій своїх учителів не лише у Великій Моравії, а й Болгарському царстві. 

Завдяки неперевершеному дипломатичному хисту святих і рівноапостольних Кирила та Мефодія слов’яни здобули говорити з Богом рідною мовою, а вся їхня діяльність слугує єдності християнської церкви і в минулому, і нині. Обидва брати були канонізовані Східною Церквою та названі «рівноапостольними» й причислені до святих Західною церквою. У 1980 році Папа Іван Павло ІІ оголосив святих Кирила та Мефодія «покровителями» Європи. Святі Кирило та Мефодій показали і сучасникам, і прийдешнім поколінням, що лише невтомна просвітницька праця, освячена християнською любов’ю, дає щедрі плоди, які здатні служити людям тисячоліття

 

Духовне читання :

Розклад Богослужінь

Ранкові

Будні - 8:00
Неділя - 8:00 і 10:00
Свята - 9:00

Вечірні

Щодня - 17:00


Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая

Запоріжжя, проспект Ювілейний, 1

Тел:   067 74-21-622

  Написати листа