Українська Православна Церква Київського Патриархату
Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая Запоріжжя

Вчитися, щоб творити добро

В ім’я Отця і Сина, і Святого Духа.

Амінь.

Слава Ісусу Христу.

Чи буде господар сіяти, а вірніше – кидати одне зерно в землю, щоб отримати також одне? Правда, не буде? Він, напевне, кидає одне зерно в землю з тим розрахунком, щоб сторицею більше отримати. Якщо б не так було, то люди б з голоду повмирали. І якщо ми беремо гілку виноградну з трьома-чотирма бруньками, садимо її в землю, то, напевно, ми не надіємося, що виросте такого самого розміру гілка, ми надіємось, що виросте велика лоза і на цій лозі буде багато винограду, і ми вже навіть думаємо, що будемо з ним робити: скільки відкладемо, щоб їсти, а що залишиться – з нього зробимо вино. Так з усім, що ми саджаємо в землю, ми завжди хочемо приплоду. Якщо ми курчат, чи інших птахів та свійських тварин тримаємо, то завжди хочемо примноження у всьому. Хочемо у всьому примноження.

Так само і Господь хоче такого примноження. І якщо Він у нас вкладає щось, то хоче, щоб ми так Йому віддавали, як нам віддає ця родюча українська земля.

В сьогоднішній Євангелії говориться про те, що Господь одному зі своїх слуг дає десять тисяч талантів. Але він не зміг їх віддати, нічого не зміг віддати. Господь його простив. А потім, ідучи від Господаря, він зустрів на вулиці одного чоловіка, який винен був йому сто динаріїв. Що таке – сто динаріїв? Талант складався із трьох тисяч шестисот динаріїв. А це сто динаріїв, в тридцять шість разів менше. Можна уявити собі, що талант за часів Ісуса Христа вартував двадцять кілограмів срібла. Ця людина винна була йому пів кілограма срібла. І він його за це посадив в тюрму. Але сам винен десять тисяч! Помножте десять тисяч на двадцять кілограмів, і побачите, що це було 200 тон срібла. У нас в державі, певно, нема стільки срібла. Господь притчу таку говорить, щоб ми все це зрозуміли, яка дія Господня у нас.

Ви знаєте, що у нас в Запоріжжі цього року появилось біля десяти тисяч талантів. Це надзвичайно велика сума і це тільки у місті Запоріжжі. Тут є діти, які в перший клас ідуть? Підніміть руку, хто йде. Таких десять тисяч талантів ідуть з завтрашнього дня до школи. І ці таланти не мають бути закопані, вони повинні розвинутись. І прийде певний час і Господь спитає. Спитає все суспільство, спитає батьків – Я ж вам дав таланти, а що ви зробили з них?! А щоб щось добре зробити, треба кудись їх вкласти. І найкраще, куди ми сьогодні можемо вкласти ці таланти, це вкласти у школу, в освіту. А тепер подумайте, чи ми маємо відповідну освіту і відповідну школу? Чи проростуть ці таланти і дадуть сторицею більше? Чи хочете ви потім, через десять років, віддавати той самий талант, скільки він сьогодні вартує? Я хотів би запитати у тієї он дівчинки: вона писати вміє? А рахувати? До скількох? До тридцяти. А ви б хотіли, щоб через десять років ваша донечка також до тридцяти рахувала? Не хочете? І щоб писала так само, як зараз пише, і щоб читала так само, як зараз читає? О, бачите, яке має велике значення для нас школа. Школа – це той вигідний банк, у який ми вкладаємо ці таланти, і вони у великій пропорції, більше, ніж зерно, яке ми в землю кидаємо, дає врожай.

Але коли цей врожай росте у полі, ми бачимо, скільки всяких шкідників, і скільки всяких хвороб заважає нам вирощувати. Так само і тоді, коли ви посилаєте у школу своїх дітей, свої таланти, то не так і легко їм там приходиться. Скільки шкідників заважають їм вчитися і дозрівати, і що з цим треба робити? Що ми робимо зі шкідниками на полі? Боремося всякими засобами. Так чому ж ми тоді не боремося всякими засобами для того, щоб наші діти не були пошкоджені у тій самій освіті. А знаєте, для того, щоб захистити всяку рослину, всякий колосок, нам не шкода грошей. Але для того, щоб створити нормальну школу, нормальну освіту, нормальну культуру, нормальну духовність – все те, що потрібно для цієї дитини, ми жаліємо грошей. І це не тільки так одна сім’я жаліє, а це суспільство жаліє.

Ми живемо в той час, що коли ви хочете свою дитину відправити у якийсь гурток чи спортивну секцію, то мусите за все платити гроші. Тому що таке суспільство. Поставали усі такими лже-тренерами, викладачами, які хочуть на тих дітях заробляти гроші. Але Господь нам дає ці таланти, і дає нам їх безкоштовно. І дає нам усе безкоштовно. Чому ж ми такі жорстокі? Як вони у таких жорстоких умовах можуть виростати сильними і давати плоди? І багато батьків хоче, щоб їх дитина закінчила школу, і багато-багато всього знала.

Але знаєте, що коли Господь буде збирати ці таланти, коли зробить такий не державний, а божественний екзамен, то Він не буде дивитися на те, що в голові нашій за час нашої освіти, що ми здобули, а Він буде дивитися, що в серці нашому. Бо якщо ми здобудемо велику освіту, якщо ми пізнаємо всі тайни цього світу і Всесвіту, то ми без того, що у серці нашому, все, що б не робили, будемо робити на знищення людини. Але якщо крім того, що у голові, в серці появиться ця іскорка любові божественної, то тоді людина буде робити все не для того, щоб знищити людину, цей рід, а буде робити все те, щоб світ примножити любов’ю. Примножити щасливим життям. Правильним життям.

Все повітря, яке є на цій Землі, воно є для життя. Але це повітря можна перетворити на страшну руйнівну силу, де все вибухає, все горить і багато людей гине. Подивіться на цю воду, без якої також життя немає. Але цю воду самі люди, які нічого доброго не мають у серці, перетворюють на стихію, яка все рушить і отруює все. І подивіться на кожен хімічний елемент. А найкраще це видно із тих частин атома, які дають світло і тепло. Та якщо вони потрапляють до рук людини, яка тільки має в голові, а не в серці, то що вона робить? Вона робить бомбу. Вона несе смерть.

Отож, діти, ви є тими самими талантами, і йдете у школу, і крім тої освіти, яку вам вчителі будуть давати, а батьки допомагати, ви повинні в серце закладати частку самого Бога. Того, який вас любить більше, ніж будь-хто на Землі, в тому числі, більше, ніж ваші батьки. Сьогодні ви прийдете додому після цієї Літургії, і батьки вас годуватимуть. Не знаю, чим годуватимуть, але будуть годувати не своїм. А Господь вас через це таїнство нагодує Своїм – кров’ю і тілом Сина Свого. Якого дуже любив і послав у цей світ для того, щоб цей світ спасти. Спасти від усього злого, щоб ця дитина яка є тим самим талантом, примножує талант, але не на добро, а на зло.

Отож, нехай такого у вас не буде. Нехай у вас буде одне добро, щоб ви знали, що ви повинні вчитися для того, щоб творити добро. Творити любов.

Амінь.

Слава Ісусу Христу.  

Розклад Богослужінь

Ранкові

Будні - 8:00
Неділя - 8:00 і 10:00
Свята - 9:00

Вечірні

Щодня - 17:00


Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая

Запоріжжя, проспект Ювілейний, 1

Тел:   067 74-21-622

  Написати листа