Українська Православна Церква Київського Патриархату
Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая Запоріжжя

Все повинно творитися людиною для Бога

Проповідь настоятеля церкви Св.Миколая о.Володимира Гошовського у другу неділю після П’ятидесятниці

В ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа. Амінь. Слава Ісусу Христу. Сьогодні церква, наша церква – українська, вшановує святих, які просіяли на нашій, українській землі. І їх є багато. Як минулої неділі я говорив вам: багато є святих, але ще більше є святих, які не записані в календарі. Є навіть святі, котрих Бог може визнати святими, але вони не записані церквою, тому що церква – це є те, у що ми віруємо. Тобто, все те, що у церкві говориться, ми у все це віруємо. І дуже боляче, коли в церкві творяться якісь помилки, і ми в помилки віруємо.

В Символі Віри сказано все, у що ми повинні вірити. Віруємо в Єдиного Бога. Віруємо в Його Сина, теж Бога. Віруємо в Святого Духа, який є нерозривний Бог, у Святій Тройці. І далі у що віримо? Віримо в єдину святу соборну апостольську церкву. Ту церкву, яку створив Ісус Христос. А далі – надіємось на воскресіння мертвих і життя вічне. Бачите, вже навіть не віримо в життя вічне, а надіємось. Надіємось через свою віру. Тому що віра до цього приходить, і віра залишається тільки в церкві, і віра в церкву.

Але що таке церква? Це ми. Це віра в нас.

Що таке церква? Це Слово Боже, яке в Євангелії, це слова Ісуса Христа. І сьогодні церква не така, як старозавітня. Сучасна церква побудована на заповідях блаженства, а старозавітня – на законі Мойсеєвому. Яка різниця між законом Мойсеєвим і тим законом, Нагірною проповіддю Ісуса Христа – заповідями блаженства? Що ми знаємо про Закон? Я є твій Бог і нехай не буде в тебе інших богів, крім Мене – закон Мойсея, перше правило. А далі ми знаємо: не вбий, не вкради, - правда, дві заповіді обов’язково ми знаємо. Тобто, НЕ РОБИ! А Ісус Христос в Галилеї, під горою, на узвишші, говорить: «Робіть так і так! Робіть так і так, якщо хочете бути щасливі!» Розумієте, що це означає – бути щасливим? Це з Богом бути. Хочете з Богом бути, хочете бути у вічності – поступайте так і так!

Дві тисячі років минуло, як ця Нагірна проповідь відбулася. А тепер подумайте – як ми навчаємо своїх дітей? Не роби того! Чого ти пристав? Відчепися від хліба. Закрий холодильник. Відійди від комп’ютера. Все забороняти, забороняти і забороняти. Чи Ісус Христос комусь щось забороняв? Тільки злому духу забороняв. А людям нічого. Але був прикладом і говорив «поступайте так і так». І називав, хто «блаженні», тобто, щасливі, - як перед читанням Євангелії на Богослужінні хор співає. А ми як поступаємо? Як у Старому Завіті. Ми живемо так, ніби Ісус Христос ще не приходив. У що ми віруємо? Ми віруємо, що є зло. Ми віруємо, що є темрява. І вона надходить, після 9 години вечора починається темрява. Ми віруємо, що є холод, - то було жарко, а вже похолодало. Ми віруємо, що є смерть. І не тільки віруємо, але й готуємося. І не тільки готуємося, але й боїмося. Тому, що ми віруємо. Але 63 дні тому ми приходили сюди, в храм, і радісно співали: «Христос Воскрес із мертвих. Смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував». Іоан Злотоустий: «Смерте, де твоє жало? Немає смерті». Попадали демони, немає зла. Так чого ми тоді віруємо?

Чи ми віримо в зло, а чому ми не віримо в добро? Тому що зла немає, зло є відсутність добра.

Чи ми віримо в темряву. Навіщо? Адже темрява – це відсутність світла.

Чи ми віримо в холод. Навіщо? Адже холод – це відсутність тепла. А смерть – це є відсутність життя. І Господь людину створив не для того, щоб вона перебувала в смерті, а для того, щоб вона жила. І жила вічно.

І ось ця віра повинна будуватися в церкві, в суспільстві, і ми повинні її сприймати. Але деколи в церкві ми можемо неправильно зрозуміти саму Євангелію. Так само, як і в школі. Тому що не всюди одинакова проповідь на одне і те саме Євангеліє. Не всюди одинакове навчання в школі. Ви вірите, що ваших дітей у школі правильно навчають? Але ж вас вчили в школі бути піонерами, комсомольцями? Вас в школі вчили, що Бога немає! А чого ж прийшли в церкву? Може ви побачили, що школа може неправильно вчити, правда? Висновок який? Не пускайте дітей в школу? Чого їх пускати в школу? А якщо в церкві якусь «не таку» проповідь почули, не ходіть більше в церкву? Так є, правда?

Але так є, що люди на такому маленькому етапі розуміють, що без школи нікуди не дінешся, бо школа дає знання. І дитина навчилася говорити, вивчила букви, навчилася їх писати, і їй на цьому рівні здається, що вона вже щось знає. Але приходить у перший клас і вона вже бачить, що багато чого не знає. Закінчує школу, і вона вже сміється з першокласників, але не знає, чого сміється. Бо починає вступати у вуз і розуміє, що в школі вчили, але багато чого не навчили. І вона здобуває освіту і отримує диплом. Їй здається, що вона спеціаліст. Та дізнається, що є ще магістратура і вона далі йде вчитися. І вона розуміє, що тут інакше: «о, мені очі відкриваються на те, що ми в інституті вчили». А потім вона йде в аспірантуру і розуміє – та те все нічого не варте, ось це – наука. І стає професором, доктором наук, академіком. А потім починає спілкуватися з вченими, з іншого світу – «ой, яка страшна наша освіта, мене ж нічого не навчили. Та мій документ професора, академіка нічого не вартує». І чим більше людина знає, тим більше вона розуміє, яка вона маленька у цьому світі. Чим більше людина знає, тим більше вона розуміє, як вона мало знає, і, фактично, нічого не знає.

Але ми, люди, як ті діти. Приходимо в церкву і все знаємо. Ми приходимо в церкву і що ми знаємо? Як нічого не знаємо? Ми знаємо, де свічку поставити, справа чи зліва! Оце ми знаємо. Мало того, ми готові першого-ліпшого, хто зайшов в храм, навчити цього. Так, ми все знаємо. Як оті першачки, що на перший дзвінок прийшли, так ми все знаємо.

Церква є для того, щоб ми об’єднувалися і приймали рішення. І ті рішення, які ми приймаємо разом, в ім’я Ісуса Христа, в Його церкві для поширення Його Євангелії, вони завжди будуть правильними на цей самий момент. І не треба говорити, що наші прадіди там щось неправильно робили. Якщо вони робили в ім’я Ісуса Христа, вони поступали правильно. А нам здається – неправильно. Ой, які ми вже розумні, ми вже професори і академіки. Нам здається, що ми правильні, але не розуміємо, що хтось там сміється з нас так само. І якщо з нас сміється, значить, наша церква є недосконала, наша школа недосконала, наша наука недосконала. Школа не така - не будемо в школу ходити. Церква не така – не будемо в церкву ходити. Будемо боротися за життя. Будемо жити краще. Коли будемо один одного обманювати, коли будемо порушувати заповіді. Ось таке життя наше сьогоднішнє.

Господь створює цю церкву дуже поволі, не так: раз – і створив. Він створює церкву з чотирьох учнів своїх: Петра, що раніше називався Симон, Андрія, його брата, Якова та Іоана, синів Заведеєвих. А потім 12 апостолів, а потім і жінки, які супроводжували Його всюди, а потім ще 70 апостолів. А потім і вся церква. І так з чогось все починається. Тому що неможливо все нараз створити. Все повинно творитися людиною для Бога.

Так само і вдома, у вихованні своїх дітей, у створенні своєї сім’ї і родини. Якщо одна молода родина захотіла десятеро дітей мати, це не означає що відразу у них десятеро дітей народиться. Вони не розуміють, що таке двійнят мати і виховувати, а хочуть багато дітей, багатодітною сім’єю бути. Але не розуміють, що їх чекає.

І багато дечого апостоли не розуміли. І багато дечого сьогодні ми не розуміємо. Не розуміємо, що таке церква, не розуміємо, що таке школа і для чого це все. І ми боїмося. Ми боїмося цього життя. А його не треба боятися, треба жити. Ми боїмося смерті. А чого боятися? Її ж немає. А ми у все, чого боїмося,  у все це віруємо. А все те, що є, та ми не можемо своїм розумом осягнути, - ми все це заперечуємо. І тому Господь посилає Свого Сина, щоб люди побачили Бога, побачили шлях, побачили світло, а не  боялися темряви. Побачили тепло і любов, а не боялися зла і холоду. Щоб побачили науку, розум, мудрість, а не все те, чого вони не можуть пояснити. Щоб побачили все це. І цим жили.

Амінь. Слава Ісусу Христу.

Розклад Богослужінь

Ранкові

Будні - 8:00
Неділя - 8:00 і 10:00
Свята - 9:00

Вечірні

Щодня - 17:00


Сайт релігійної громади Церкви Святого Миколая

Запоріжжя, проспект Ювілейний, 1

Тел:   067 74-21-622

  Написати листа